Üye Sayısı
26.388
#Bunları Bilmen Gerek

Vücuda Giren Kıymığı Çıkarmanın Yolları

Ekmek ve Süt: Bu yöntem, geleneksel kıymık çıkarma uygulamalarından biridir.

Uygulama: Bir parça ekmeği ılık süte batırın. Lapa haline gelen ekmeği kıymıklı bölgeye uygulayın ve bandajla kapattıktan sonra 8 saat kadar bekletin. Bandajı çıkardıktan sonra, kıymığı cımbız ile çıkarın ve bölgeyi durulayım

Sirke: Sirke yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Doğal asidik özelliği sayesinde kıymığı ciltten dışarı atar.

Uygulama: Bir kaba beyaz sirke koyun ve kıymık olan bölgeyi yaklaşık yarım saat sirkenin içinde bekletin. Kıymık, cildin yüzeyine çıktığında kıymığı cımbız yardımı ile çıkarın ve bölgeyi durulayın.

Bant: Vücuda giren kıymığı çıkarmanın en kolay yollarından biri bant kullanmaktır. Uygulama: Öncelikle kıymığın bulunduğu bölgeyi sabunlu su ile yıkayın ve durulayın. Kıymığın üstüne bandı takın ve bölgeyi biraz ovun. 5 dakika bekledikten sonra bandı hafifçe çıkarın; kıymık bant ile birlikte çıkacaktır.

Oksijenli Su: Enfeksiyon ve iltihabı önlemeye yardımcı oksijenli su, kıymık çıkarmak için kullanılan bir diğer yöntemdir.

Uygulama: Oksijenli suya batırdığınız pamuğu kıymık olan bölgeye koyun ve bant ile sarın. Birkaç saat beklediğinizde kıymık yüzeye çıkmış olacaktır; cımbız yardımı ile çıkarın ve bölgeyi durulayın.

Muz kabuğu: Muz kabuğu, içerdiği enzimler sayesinde cildi yumuşatır ve kıymığın yüzeye çıkmasını sağlar. 
Uygulama: Muzun kabuğundan küçük bir parça kesin ve kabuğun beyaz iç kısmını kıymık olan bölgeye yerleştirin ve etrafını bant ile sarın. 8 saat kadar ve bekletin. Yüzeye çıkmış olan kıymığı cımbız yardımı ile çıkarın. Bölgeyi durulayın.

Zeytinyağı: Her derde deva zeytinyağı, kıymık çıkarmada etkili yöntemlerden biridir.

Uygulama: Bir pamuğa bolca zeytinyağı sürün ve pamukla kıymık batan bölgeyi ovun. Biraz bekledikten sonra aynı işlemi tekrarlayın ve bu sefer pamuğu bölgenin üstüne yerleştirin ve bandajlayın. Yüzeye çıkan kıymığı cımbız ile çıkarın ve bölgeyi sabunlu ile yıkayın.

İngiliz Tuzu: Özellikle derine batmış kıymıkları çıkarmada İngiliz tuzu çok etkilidir. 

Uygulama: Bandaja biraz İngiliz tuzu koyun ve kıymık olan bölgeye uygulayın. Bütün gün bekletin ve bandajı çıkardığınızda yüzeye çıkan kıymığı cımbızla alın.

Karbonat: Karbonat, özellikle küçük kıymıklarda çok etkilidir.

Uygulama: Bir çay kaşığı karbonat ile biraz suyu karıştırın ve kıvamlı bir hâle gelmesini sağlayın. Bu karışımı kıymığın olduğu bölgeye sürün, bandajlayın ve 24 saat beklemeye bırakın. Bandajı çıkardığınızda kıymık yüzeye çıkmış olacaktır; cımbız yardımıyla çıkarın ve bölgeyi durulayın.

Bal: Antiseptik ve nemlendirici özelliği olan bal, cildi yumuşatır ve kıymığın çıkmasını kolaylaştırır.

Uygulama: Kıymık olan bölgeye balı sürün. Bandaj ile sarın ve 8 saat kadar bekletin. Yüzeye çıkan kıymığı cımbız ile çıkarın ve bölgeyi durulayın.

Patates: Etkili bir diğer yöntem çiğ patates uygulamasıdır. Derine batmış olan kıymıklar için etkili bir yöntem değildir. 

Uygulama: Çiğ patatesten kalın bir dilim kesin ve kıymık olan bölgeye yerleştirin. Kıymığın patatese batmasını sağlamak için patatese yavaşça baskı uygulayın. Yüzeye çıkan kıymığı cımbız ile çıkarın.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir