Üye Sayısı
26.388
#Bülten

Emirates, Geri Dönüştürülmüş Uçak İçi Malzemelerinden Yaptığı Binlerce Çocuk Sırt Çantasını Bağışlayacak

Emirates, duyarlı tüketim taahhüdünü içeren çevre stratejisinin bir parçası olarak kabin içi yenileme sürecinden geçen 191 uçaktan elde edilen 50.000 kilogramdan fazla malzemeyi yeniden kullanmaya hazırlanıyor. Bu malzemelere yeni bir hayat verecek olan Emirates, bu yıl Afrika ve Asya’daki ihtiyaç sahibi okullara ve erken eğitimi destekleyen kuruluşlara bağışlanmak üzere binlerce el yapımı çocuk sırt çantası ve okul çantasını bizzat üreteceğini duyurdu.

Emirates’in Mühendislik ekibi, atıkları en aza indirme hedefi kapsamında retrofit işlemi tamamlanmış 22 Airbus A380 uçağının Ekonomi Sınıfındaki koltuk kumaşlarını yeniden kullanmanın bir yolunu buldu. Bu uçaklardan, Almanya ve İrlanda’dan temin edilen düz dokuma yapısına sahip %95 yün ve %5 naylon bileşimli koltuk kumaşı da dahil olmak üzere 5.205 kilogram hurda malzeme geri kazanıldı. Dayanıklı ve yanmaz olan bu malzemeler, ihtiyaç sahibi çocuklar için yüksek kaliteli sırt çantalarının yapımında kullanılacak.

Emirates’in Mühendislik atölyesinde çalışan özel bir terzi ekibi, farklı yaş gruplarındaki çocuklar için yaratıcı bir şekilde çeşitli sırt çantaları tasarladı. Ayrıca Emirates’in Kurumsal İletişim, Pazarlama ve Marka ekipleri ile birlikte çalışarak, bu çantaların önümüzdeki aylarda dağıtılacağı hayır kurumlarını, okulları, yetimhaneleri ve vakıfları belirlediler.

Emirates’in ekipleri haftalarca çanta modelleri üzerinde araştırma yaparak, çantaların çocuklar için güvenli, rahat ve amacına uygun olmasını sağladı. Bütün tasarımlarda kullanılan kumaşlar önce bir tesiste yıkanıp, ardından elle derinlemesine temizleniyor. Deri detayları içinse bakım işlemi yapılıyor ve dikilmeden önce tamamen dezenfekte ediliyor. Çantalara yeni astarlar, işlevsel fermuarlar ve ayarlanabilir askılar da ekleniyor. Bu işlemlerin sonucu olarak da Emirates’in Afrika ve Asya’daki ihtiyaç sahiplerine özel olarak üreteceği sağlam ve kaliteli bir çanta serisi ortaya çıkıyor.

Havayolunun sırt çantaları, resmi olarak Mühendislik Bakım Asistanları olarak adlandırılan bir terzi ekibi tarafından Emirates Mühendislik atölyesinde elle üretiliyor. Bu terzilerin asli görevleri Emirates’in geniş uçak filosunun iç kısımlarındaki yırtıkları onarmayı içeriyor, ancak artık bu terzilerin birçoğu becerilerini havayolunun uçuş ağı genelindeki öğrenciler için üretilen okul çantalarında da sergiliyorlar.

Emirates Mühendislik Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Ahmed Safa, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Havayolumuzdaki çalışanlarımızla ve onların bu girişime olan bağlılıklarıyla gurur duyuyoruz. Çocuklar için bu çantaları yapmak adına sayısız saatler harcandı. Bu, özverili ekibimiz için gerçek bir tutku projesi. Havayolumuz içinde projeye yardım etmek için birçok gönüllü ortaya çıktı. Katkıda bulunma ve ihtiyaç duyan insanları destekleme konusunda büyük bir istek var. Bu aynı zamanda Emirates’in çevresel çabalarını sürekli olarak geliştirme ve ürünlerimiz ile tedarik zincirlerimizin tüm yönlerini inceleme taahhüdünün de bir kanıtı. Bu proje için amacımız, atık olacak olanı değerli eşyalar haline getirmek.”

Emirates’in milyarlarca dolarlık bir yatırım yaptığı, dünyanın şimdiye kadar bilinen en büyük retrofit projesi, Ağustos 2022’de 191 uçağın tamamen yenilenmesi ve yolcu deneyiminin artırılması amacıyla başlatıldı. Bu proje, birlikte 50.000 kilograma kadar atık kumaş sağlama potansiyeline sahip 110 Airbus A380 ve 81 Boeing 777 uçağını içeriyor. Uçaklar yeni kumaşlarla donatıldıkça, fazla ‘kesilmiş’ malzemelerin geri kazanılarak yeniden kullanılması mümkün hale geliyor.

Tamamen yenilenen 22 Airbus A380 uçağının First ve Business Class kabinlerinde kullanılan deri, alüminyum ve yün gibi malzemeler şimdiden yeniden kullanılmaya başlandı. Emirates Mühendislik ekibi tarafından kendi bünyesinde tasarlanan sınırlı sayıdaki bir bagaj koleksiyonu olan Aircrafted by Emirates serisi, Kasım 2023’te piyasaya sürüldü ve birkaç hafta içinde tükendi. Kâr amacı gütmeyen Aircrafted by Emirates koleksiyonunun ilk satışından elde edilen 70.000 AED’yi aşan gelir, minimal maliyet kesintilerinden sonra dünya çapında insani projeleri destekleyen Emirates Airline Foundation’a bağışlandı.

Tamamen Emirates Mühendislik ekibi tarafından yönetilen retrofit programı, tamamlanması yıllar sürecek ve yeniden kullanım için birçok fırsat sağlayacak önemli bir proje olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda, yenilenmiş 21.814 adet Ekonomi, yepyeni 8.104 adet Premium Ekonomi, 11.182’den fazla yeni nesil Business Class koltuğu ve 1.894 adet First Class süitinin yerleştirilmesi daha yaratıcı geri dönüşüm girişimlerinin başlatılması için fırsat sağlayacak.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir