Üye Sayısı
26.388
#Bülten

Almanya Elektrikli Araç Üretiminde Avrupa Lideri Oldu

Almanya, elektrikli araç üretiminde Avrupa’nın en üst sırasına çıktı. Dünya çapında liderlik ise başka bir ülkenin elinde bulunuyor. 2023 yılında, Almanya merkezli otomobil üreticileri yaklaşık 1,27 milyon adet bataryalı elektrikli araç (BEV) ve plug-in hibrit elektrikli araç (PHEV) üretti. Bu üretimle Almanya, Avrupa’da zirveye yerleşirken, küresel ölçekte Çin’in ardından ikinci sıraya oturdu. Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA), 2023 yılında Almanya’da 995 bin tamamen elektrikli aracın üretildiğini bildirdi.

Çin, dünya elektrikli araç üretiminde başı çekiyor, ancak Çin’de üretilen araçların büyük çoğunluğu iç pazarda satılıyor. Almanya’da üretilen elektrikli araçların ise yüzde 76’sı ihraç ediliyor. Dünyanın üçüncü büyük elektrikli araç üreticisi olan ABD’de, Almanya’da faaliyet gösteren elektrikli araç üreticileri arasında ABD merkezli Tesla da bulunuyor. Geçtiğimiz ay, Tesla’nın Almanya’daki fabrikası bir 5G videosu ile gündeme gelmişti. Bu videoda, Tesla’nın Almanya’daki Giga Berlin fabrikasına kurulan özel 5G ağının sağladığı avantajlardan bahsediliyordu.

Otomotiv üretiminde geniş çapta özel 5G ağını kullanan ilk şirketlerden biri olduklarını belirten Tesla, kurulan altyapının fabrikadaki makinelerin sürekli olarak düşük gecikme ve yüksek kararlılıkla çalışmasını sağladığını ifade ediyor. Daha önce fabrika dışına güvenilir bağlantı altyapısı kurmanın çok maliyetli olduğunu belirten şirket, şimdi açık alanlarda tek bir 5G anteni üzerinden kararlı bir ağ oluşturduklarını aktarıyor. Bu ağın kendilerine büyük fayda sağladığını ve yönetimi kolaylaştırdığını belirten Tesla, 5G teknolojisi konusunda geçtiğimiz aylarda da gündeme gelmişti.

Tesla’nın tüm araçları internete bağlı olup uzaktan güncellemeleri alabiliyor. İlk olarak 3G ile başlayan ve daha sonra 4G LTE’ye geçen firma, araçları ve geliştirdiği Optimus robotları için düşük gecikme sunan 5G teknolojisi ile ilgili büyük planlara sahip. Bu amaçla bağlantı teknolojilerinde deneyimli mühendisler arayan Tesla, elektrikli araçlarını ve robotlarını üretim tesislerindeki özel 5G ağ altyapısına bağlamayı hedefliyor. Bu özel ağın, halka açık 5G altyapısına bağlantı sağlamayı da mümkün kılacağı düşünülüyor.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir