Üye Sayısı
26.388
#Kamp

Bir Kampçı Kolay Yetişmiyor…

Terra Nova Camp™ genç bireyleri geleceğe hazırlamanın hem eğlenceli hem de öğretici yegane yolu. Katılımcılara yıldızların süslediği en güzel gökyüzü manzarasını sunmayı, dalından kopup yere düşen yaprağın sesini dinletebilmeyi amaçlıyoruz. Herkesin doğa ile yakınlaşmasını hedefliyoruz. Bu yüzden Terra Nova Camp™’ta elektrik yok, internet yok, beton yok, bina yok! Üzgünüz

Terra Nova Camp’ta sadece derslerimize de ilham kaynağı olan toprak var, hava var, su var, ateş var.

Aşağıda içerikleri belirtilen ve 100 ile başlayan dersler, Terra Nova Camp’a ilk kez gelen ve Genç Kampçı ünvanı ile sertifika alacak katılımcılar için… Aynı şekilde 200 ile başkan dersler Terra Nova Camp’a ikinci kez gelen ve programı tamamladığında Usta kampçı ünvanı ile sertifika almaya hak kazanacaklar için… Ve son olarak da 300 ile başlayan dersler de terra Nova Camp’a üçüncü kez gelen ve bir anlamda Terra Nova Camp Edutainment Academy’yi başarı ile tamamlayıp Kamp Lideri sertifikası alarak mezun olacaklar için…

KAMP (C100 | C200 | C300 dersleri)

İnsanın en temel gereksinimlerinden biri olan barınma konusunda dikkat edilmesi gerekenler ile yaşamsal önem taşıyabilecek hatalardan uzak durmak; bunun için de doğru kamp alanı seçimi, çadırların konuşlanması, ateş yeri ve genel olarak kamp alanı planlamak son derece önemli. Kamp öncesinde lokasyon ve mevsim gereklerine göre malzeme listesi hazırlamak, bu malzemeye uygun sırt çantası ve eşya taşımınıza yardımcı pantolon, yelek, kemer gibi diğer taktik unsurlar keyif alınacak bir etkinliğin olmazsa olmazları…
Bu tema altında; kampçılık felsefesinden gecenin doğada geçirileceği uzun yürüyüşlere (trekking), harita okumaktan yön bulmaya, kaya tırmanışından balta, bıçak ve maşet gibi kesicileri tanıma ve kullanma becerilerine uzanan geniş bir eğitim programımız ve derslerimiz var.

TOPRAK (E100 | E200 | E300 dersleri)

Toprak ayağımızı bastığımız yerdir, onu kaybedersek duracak hatta yaşayacak yerimiz kalmaz. Toprak aynı zamanda tohumu ektiğimiz fidanı diktiğimiz yerdir, biraz emek ile harcadığımız çabanın karşılığını kat kat verir. Toprak anne gibidir, yaşamamız için gereken her şeyi verir, her an yanımızdadır.
Yeşilin kaynağı toprak her şeydir; değerini bileni yaşatır, kıymetini bilmeyeni yok eder…
Bu tema altında; doğada yürüyüşten (hiking) permakültüre, vermikültürden kompost yapımına, kümes hayvanı beslemekten yükseltilmiş bahçede tarıma (hügelkültür), ağaç aşısından mikolojiye uzanan geniş bir eğitim programımız ve derslerimiz var.

HAVA (A100 | A200 | A300 dersleri)

Hava tıpkı toprak, ateş ve su gibi yaşamın temel bileşenlerinden biridir ve bunlarda olmayan özgürlüğü de barındırır. Aç susuz kalabiliriz ama havasız asla! Şehirlere kapatılabilir, betonlara mahkum edilebiliriz ama duvarlara gök yüzü çizmekten ve özgürlük hayali kurmaktan vazgeçmeyiz.
Hava bizim için her şeydir; hayatta kalabilmemiz için bizi sarıp sarmalar, içimizi doldurup hayat verir. Kirlettiğimizde ise ölüm gibidir hatta tereddütsüz ölümün ta kendisidir…
Bu tema altında; okçuluktan yıldız gözlemine uzanan geniş bir eğitim programımız ve derslerimiz var.

SU (W100 | W200 | W300 dersleri)

Su, tüm canlılar için yaşam kaynağı. Tek damlası bile kıymetli. Tıpkı doğadaki diğer unsurlar gibi, değerini bilmediklerimiz listesinde ilk sırada. Kirletiyoruz, ziyan ediyoruz ve hiç tükenmeyeceğini sanıyoruz.
Su bizler için her şeydir; hayat verir, kişiyi arındırır ama sel olup yok da eder…
Bu tema altında; kanodan kürek sörfüne (stand-up board), yüzmekten deniz kayağına uzanan geniş bir eğitim programımız ve derslerimiz var.

ATEŞ (F100 | F200 | F300 dersleri)

Kamp ateşi, her kampın merkezi ve tüm kampçıların buluşma yeridir. Orada yerler, orada içerler, orada sohbet ederler. Orada öğrenirler, orada öğretirler, orada deneyimlerini paylaşırlar. Orada yaşarlar, orada coşarlar, orada eğlenirler. Orada hüzünlenirler, orada dertleşirler, orada veda ederler…
Ateş her şeydir; değerini bileni ısıtır soğuktan korur, küçümseyeni yakar, kavurur, yok eder…
Bu tema altında; açık alanda ateş yakma teknikleri, doğayı ateşten koruma yöntemleri ve lokasyon ve temin edilen yakacak niteliği ve niceliğine göre yakılacak ateş tiplerine uzanan geniş bir eğitim programımız ve derslerimiz var.

SAĞLIK ve İLK YARDIM (H100 | H200 | H300 dersleri)

Bedensel olduğu kadar zihin rahatlatmak için gidilen kamplarda ve diğer açık hava etkinliklerinde sağlık sorunları ile karşılaşmak şehir yaşamındaki kadar yoğun olmasa da olasıdır. Bu yüzden kişi öncelikle kendini riske atacak davranışlardan uzak durmaya özen göstermeli, yine de sorun ile karşılaştığında soğuk kanlılığını korumalı, yanındaki malzeme ve doğadan temin edecekleri ile geçici çözüm üretebilmelidir.
Bu tema altında; ayak ve bilek burkulması veya kırılması halinde yapılacaklardan böcek ısırmaları ve arı sokmalarına kadar ilk yardımdan meditasyona, nefes egzersizlerinden yogaya uzanan geniş bir eğitimprogramımız ve derslerimiz var.

Bedensel olduğu kadar zihin rahatlatmak için gidilen kamplarda ve diğer açık hava etkinliklerinde sağlık sorunları ile karşılaşmak şehir yaşamındaki kadar yoğun olmasa da olasıdır. Bu yüzden kişi öncelikle kendini riske atacak davranışlardan uzak durmaya özen göstermeli, yine de sorun ile karşılaştığında soğuk kanlılığını korumalı, yanındaki malzeme ve doğadan temin edecekleri ile geçici çözüm üretebilmelidir.
Bu tema altında; ayak ve bilek burkulması veya kırılması halinde yapılacaklardan böcek ısırmaları ve arı sokmalarına kadar ilk yardımdan meditasyona, nefes egzersizlerinden yogaya uzanan geniş bir eğitim programımız ve derslerimiz var.

İlginizi çektiyse, kamplarımızdan birinde buluşmak dileğiyle.

Hakan Türkkuşu

Bir Kampçı Kolay Yetişmiyor…

Çocuklar ile Kampa Gitmek

Bir Kampçı Kolay Yetişmiyor…

OutdoorFest 2023 / Kadıköy

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir