Üye Sayısı
26.388
#Bülten

Watsons Türkiye, İlk Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı

Watsons Türkiye, “Watsons İyilik Hareketi” çatısı altında gerçekleştirdiği tüm çalışmaları içeren ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Çevresel, toplumsal ve ekonomik sürdürülebilirlik alanlarını kapsayan rapor, Watsons Türkiye’nin karbon ayak izini azaltma, sorumlu tüketimi teşvik etme ve sürdürülebilir ürün seçeneklerini artırma çabalarını içeriyor.

Sürdürülebilirlik alanında güzellik ve kişisel bakım perakende sektörüne öncülük eden Watsons Türkiye, yayımladığı bu raporla sektördeki sürdürülebilirlik çalışmalarına dikkat çekmeyi ve dönüşüm başlatmayı amaçlıyor.

Çevresel Sürdürülebilirlik

Watsons Türkiye, “Watsons İyilik Hareketi Daha İyi Bir Geleceğe Çağırıyor” projesi kapsamında, sera gazı emisyonlarının tespiti ve azaltımı konusunda önemli girişimlerde bulunuyor. Sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 2018 kriterine kıyasla %50,4 oranında azaltmayı taahhüt ediyor. Ayrıca, 2025 yılına kadar plastik ambalajlarında en az %20 geri dönüştürülmüş plastik içerik kullanmayı hedefliyor. 2022 yılında geri dönüşüm ve geri kazanım çalışmalarından 78 ton atık geri dönüştürülerek 1 milyon TL tasarruf sağlandı.

“Watsons İyilik Hareketi Ormanlarımızı Büyütmeye Çağırıyor” projesi kapsamında, 2022 yılında TEMA Vakfı ve ÇEKÜL iş birliği ile 76.580 fidan bağışlandı. Watsons, bu projeyle 2030 yılında 1 milyon fidan bağışına ulaşmayı hedefliyor.

Hayvan refahı çalışmaları “Watsons İyilik Hareketi Hayvan Sevgisini Büyütmeye Çağırıyor” başlığı altında yürütülüyor. 2019 yılından beri yürüttüğü “Pati Dostu Watsons” projesi ile 2030 yılına kadar 200 mağazasında kedi ve köpekler için kulübe, mama ve su kapları yerleştirmeyi planlıyor.

Toplumsal Sürdürülebilirlik

Watsons Türkiye, kadın çalışan oranını yüksek tutmanın yanı sıra iş ortaklarını da kadın çalışan sayılarını artırmaları için teşvik ediyor. 2022 yılında kadın çalışan oranı %80, kadın yönetici oranı ise %57 olarak gerçekleşti. “Watsons İyilik Hareketi Kadın İstihdamını Artırmaya Çağırıyor” projesi kapsamında, kadın çalışan oranı %50’nin altında olan üretici firmaları ziyaret ederek, bu alana yatırıma teşvik ediyor.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) iş birliği ile kadınların ekonomik olarak güçlenmelerine ve yerel üretime destek olmak amacıyla kadın kooperatiflerinde el emeği ile üretilen ürünleri, mağazalarında, watsons.com.tr’de ve Watsons Mobil Uygulaması’nda müşterileriyle buluşturuyor.

Ekonomik Sürdürülebilirlik

2022 yılında RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) sertifikalı ürün oranı %45 olan Watsons, müşterilerine 450’den fazla sürdürülebilir yaşam ürünü sundu. Watsons, müşterilerine sunduğu sürdürülebilir yaşam ürün çeşitliliğini her yıl artırmayı hedeflerken, plastik tüketimini azaltmayı taahhüt ediyor.

Watsons Türkiye Genel Müdürü’nün Değerlendirmesi

Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş, sürdürülebilirlik raporu hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Bilinçli tüketiciliğin, çevre yönetiminin ve toplumsal kaygıların ön safhalarda yer aldığı bir çağda Watsons Türkiye olarak, sorumlu kurumsal uygulamaları ve sürdürülebilir bir geleceğe olan bağlılığı misyon edindik. Sürdürülebilirliğe olan sarsılmaz bağlılığımızı sergilemekle kalmayıp, aynı zamanda bu hayati alandaki başarılarımızı, karşılaştığımız zorlukları ve geleceğe yönelik hedeflerimizi özetleyen kapsamlı bir belge olan ‘Watsons Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2022’yi sunmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’nin önde gelen güzellik ve kişisel bakım perakendecisi olarak faaliyetlerimizin çevre, çalışanlarımızın refahı, hizmet verdiğimiz toplumlar ve ekonomi üzerinde yaratabileceği etkinin farkındayız. Bu rapor, karbon ayak izimizi en aza indirmeye, toplumsal refahı artırmaya ve yaşadığımız dünyaya olumlu katkıda bulunmaya yönelik sürekli çabalarımızın bir kanıtıdır. Ayrıca çalışanlarımıza, müşterilerimize ve paydaşlarımıza sürdürülebilirlik, şeffaflık ve sorumluluk kültürünü benimsetmek için ‘Watsons İyilik Hareketi’ kapsamında yürüttüğümüz projelerimiz de bulunuyor. Sürdürülebilirlik raporumuzla sürekli iyileştirme taahhüdümüzü vurgulayarak sürdürülebilirlik çabalarımıza ilişkin şeffaf ve dürüst bir açıklama sunmayı amaçlıyoruz.”

Watsons Türkiye, İlk Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı

Kampta Böceklerden Korunmak

Watsons Türkiye, İlk Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı

Gloria Hotels & Resorts, Özaltın Elmalı GES

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir