Üye Sayısı
26.388
#Bülten

Emirates Pilotları Uçuş Esnasında Yakıt Tüketimini ve Emisyonları Nasıl Azaltıyor?

Dünyanın en büyük havayollarından biri olan Emirates, uçuş sırasında pilotların yakıt tüketimini ve emisyonları nasıl azalttığını açıkladı. Emirates’e göre, daha akıllı bir şekilde uçmak ve yakıt tüketimi ile emisyonları en aza indirmeye güçlü bir şekilde odaklanmak kokpitte başlıyor. Havayolu, pilotlara uçuşlarını mümkün olduğunca verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmak için gerekli eğitim, farkındalık, veri analizi ve teknolojiyi sağlamanın yanı sıra, yerde ve uçuş sırasındaki yakıt kullanımını azaltma fırsatlarını arayan çok yönlü bir yaklaşımı benimseyerek 2016 yılında “Yeşil Operasyon Prosedürleri”ni (‘Green Ops’) uygulamaya başladı.

Emirates’in Uçuş Operasyonları Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Kaptan Hassan Al Hammadi, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Uçuş Operasyonları ekibinin yaptığı çalışmalardan ve pilotlarımızın yakıt tüketimi ile emisyonların önemli ölçüde azaltılmasına dair yaptığı katkılardan dolayı gurur duyuyoruz. Bu, ancak kolektif disiplin ve kokpitte sürdürülebilir havacılık uygulamalarındaki kararlılık sayesinde gerçekleşebilirdi ve tüm bunlar en yüksek güvenlik seviyeleri korunurken yapılabildi.”

Temel Operasyonel Önlemler

İsteğe Bağlı Ekstra Yakıt

Kaptan pilot, güvenli operasyonlar için her uçuşa yeterli miktarda yakıt ikmali yapılmasını sağlama konusunda nihai sorumluluğa sahiptir. Kaptanlar, mevcut operasyonel koşulların değerlendirmesine bağlı olarak fazladan yakıt eklemeyi tercih edebilirler. Bu girişim, kaptanları ekstra yakıt takviyesi konusunda daha bilinçli ve kesin kararlar almaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu sayede isteğe bağlı ekstra yakıt artışı önemli ölçüde azaldı.

Uçuş Hızı Optimizasyonu

Bir uçağın hızı, yakıt tüketimini ve emisyonlarını doğrudan etkiler. Pilotlar, uçuş programını değiştirmeye gerek kalmadan yakıt tüketimini azaltacak şekilde hızlarını ayarlama fırsatına sahiptirler. Bu uçak içi hız yönetimi, Emirates’in tüm pilotları için standart operasyon prosedürlerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Azaltılmış Flap İnişi

Uçaklar çeşitli flap konfigürasyonlarını kullanarak iniş yapabilirler. Emirates pilotları, aerodinamik sürtünmeyi en aza indiren kanat ayarını dikkatle değerlendirip seçerler. Bu karar, emniyetten taviz verilmeden alınır ve farklı pist koşullarına uyarlanır.

Rölantide Ters İtiş Gücü

Uçak yere iner inmez pilotlar, uçağı yavaşlatmak için farklı seviyelerde ters itiş gücünü kullanabilirler. Mevcut koşullara ve pist uzunluğuna bağlı olarak Emirates pilotları, yakıt tüketimini azaltmak için rölantide ters itiş gücü kullanımına öncelik verirler.

Daha Az Motor Kullanarak Taksi Yapma (RETI)

İnişten sonra yerde taksi yaparken, uçağın tüm motorlardan güç almasına gerek yoktur. Emirates pilotları, iniş sırasında bir veya iki motoru kapatarak daha az motor gücü kullanma fırsatını değerlendirirler. Bu uygulama, güvenlik veya operasyonel verimlilikten ödün vermeden uygulanır.

Optimize Edilmiş Uçuş Rotaları

Verimli uçuş planlamanın öncüsü olan Emirates, 2003 yılından bu yana esnek uçuş rotaları kullanmaktadır. Hava trafik kontrolü ve ağındaki diğer kuruluşlarla iş birliği yaparak şehirler arasında uçulan rotaları optimize ederler. Bu sayede daha az yakıt tüketilir ve daha düşük emisyon sağlanır.

Teknoloji ve İnovasyon

Emirates, her uçuşun güvenlik ve yakıt verimliliği performansına ilişkin operasyonel veri ve analizleri içeren, GE Digital Aviation Services ile birlikte geliştirdiği kapsamlı bir veri analiz cihazı olan FlightPulse’ı tüm pilotlarının kullanımına sunmuştur. Bu cihaz, uçuş operasyonları verilerinin izlenmesini önemli ölçüde dönüştürmüştür. FlightPulse, Emirates’te Uçuş Operasyonları yönetimi ile pilot ekip arasındaki iş birliğini geliştirmiş ve sonuç olarak uçuşların güvenliğini ve verimliliğini artırmıştır.

Ağırlık Merkezi Optimizasyonu

Uçağın ağırlık merkezi (CG), uçuşun güvenliğini ve verimliliğini önemli ölçüde etkiler. Uçağın optimize edilmiş ağırlık merkezine yüklenmesi, uygun ağırlık ve dengeyi sağlayarak aerodinamik verimliliği artırır ve yakıt tasarrufu sağlar. Emirates, yakıt tüketimini en aza indirmek için uçakları ideal trim çizgisine mümkün olduğunca yakın olacak şekilde yükler.

Yardımcı Güç Ünitesi (APU) Kullanımı

Emirates, yerdeki yakıt tüketimini azaltmak için elektrikli yer güç ünitesini (GPU) kullanarak uçak yardımcı güç ünitesinin (APU) kullanımını en aza indirir. Bu girişimin uygulamaya konulmasından bu yana APU kullanımı %30’dan fazla azaltılmıştır.

Yeterli Miktarda İçme Suyu

Emirates, uçuş sırasında gereken içme suyunu hesaplamak için titiz bir bilimsel yöntem kullanır. Her uçuşta yolcu konforundan ödün vermeden gerekli miktarda içme suyu uçaklara yüklenir.

Emirates’in Çevresel Taahhüdü

Emirates, yakıt verimliliğini artırmak için teknolojiyi benimseme yoluyla sektördeki yeniliklere olan bağlılığını göstermektedir. Her uçuşun güvenlik ve yakıt verimliliği performansını sürekli olarak iyileştirmek için ileri teknolojilere yatırım yapmaya ve uzun vadeli çevresel faydalar sağlayan çözümleri hızlandırmaya devam etmektedir.

Emirates Pilotları Uçuş Esnasında Yakıt Tüketimini ve Emisyonları Nasıl Azaltıyor?

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na Son 30 Gün

Emirates Pilotları Uçuş Esnasında Yakıt Tüketimini ve Emisyonları Nasıl Azaltıyor?

Kampta Böceklerden Korunmak

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir