Üye Sayısı
26.388
#Kaykay

Longboard Downhill Tarzı Nedir?

En tehlikeli Longboard tarzından bahsediyoruz. 100km/s hızla bir tahta parçasının üstünde gitmek gerçekten delice! En ufak bir dalgınlığınızı faciaya dönüştürebilir

Özellikle orman ve dağlık yollar tercih ediliyor bol yokuşlu ve virajlı yollar işin olayı da zaten yokuş ve viraj. Çoğu kişi bu sporu slide atmaktan ibaret sanıyor ama aslında slide daha çok freeride dalında kullanılıyor. Freeride ile Downhill aynı şey değil mi diyenleri duyar gibiyim. Freeride daha çok şehir içinde yapılan serbest kayış oluyor. Kaldırımdan atlamak slide’lar atmak gibi daha düşük hızlarda yapılan hareketler oluyor.

Downhill hızlı oluyor dedik peki ne kadar hızlı? Hemen akıllara Kyle West’in akıl almaz rekoru geliyor. Dile kolay 143.89 km/s hız! Kesinlikle kolay değil uzun yılların tecrübesi var bu rekorda. Rider önemli ama en az sürücü kadar önemli olan bir şey daha var kullandığınız board. Bir downhill tahtası o boyda normal bir board’a göre çok daha ağır olur. Tahtasının yapıldığı malzeme trucklar ve tekerler hepsi bu türe özel seçilmelidir. Boardlar genelde kalın olur ve karbon alaşımlı olurlar. Ben 43 derecelik dar trucklar tercih ediyorum. Truck’ın açısı ne kadar düşük olursa o kadar az döner bu da siz yüksek hızlardayken board’u daha iyi kontrol etmenizi sağlar eğer yüksek açılı truck tercih ederseniz hızlandığınızda board’u kontrol etmenizde haliyle zorlaşacaktır. Truckların genişliği de viraj rahatlığıyla alakalı birazda trucklarınız geniş olursa daha kolay slide atarsınız eğer dar olursa virajları slide atmadan daha rahat dönebilirsiniz. Tekerleklere gelince 2 önemli seçimimiz var yumuşaklığı ve boyutu. Tekerleğin boyutu olarak ben 80 mm tercih ediyorum tekerleğin boyutu sizin hızınızı etkiler ne kadar büyükse o kadar hızlanırsınız 85 mm kullananlarda var dediğim gibi sizin tercihiniz. Yumuşaklıkta yol tutuşunu etkiler eğer slide atmayı seviyosanız sert tekerler tercih etmelisiniz ben yumuşak tekerle de slide atabildiğim için yumuşak kullanıyorum (77a) yolu daha güzel tutuyor çünkü. Zımpara için bir tercih hakkımız yok kalın olmalı ayağınızı güzel tutmalı ki slide anında üzerinden kaymayın. Rulman olarak ben seramik rulman kullanıyorum istediğiniz rulmanı kullanabilirsiniz ama sağlam olması sizin yararınıza olur.

Denge ve kontrol kısmı çok önemli arkadaşlar. Rüzgar kesme pozisyonunda dengede kalamayanlar elbet olabilir Downhill e başlamadan önce düz bir yerde sürekli onun antrenmanını yapabilirler. Uzun süre o şekilde kalmak bacakları gerçekten yoruyor. İlk başladığınız zamanda kesinlikle yüksek hızlara çıkma gibi hedefiniz olmasın eğer yüksek hıza çıkmak istiyorsanız nasıl düşeceğinizi ve slide atmayı tamamen öğrenmiş olduğunuza emin olun. Slalom diye bir olay var gerçekten baş belası. İlk slaloma girişimi çok iyi hatırlıyorum board korkutucu bi şekilde titriyor ve ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Bunun için tek çare bol pratik yapmak.

Arkadaşlar bu tarzı tercih ettiyseniz düşüp yaralanmayı çoktan göze almışsınız demektir. Yolda sürdüğümüz için arabalarla iç içe olduğumuz zamanlar oluyor ve bilinçsiz sürücüler bizi hiç önemsemiyor. Koruma ekipmanlarınızı (eldiven, dizlik, dirseklik ve kask) mutlaka takmayı unutmayın. Mümkünse tek başınıza Downhill’e çıkmayın başınıza kötü bir şey gelirse tek başınıza halledemeyebileceğinizi unutmayın.

Behlül Doğruer @behlll

Longboard Downhill Tarzı Nedir?

Pamukkale Yamaç Paraşütü Aktivitesi

Longboard Downhill Tarzı Nedir?

Yeni Normalde Spor

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir