Üye Sayısı
26.388
#Kaykay

Longboard Tahta (Deck) Seçimi Nasıl Yapılır?

Longboard Tahtası seçerken bir çok farklı değişken vardır. Bize yakın sporlardan mesela Kaykay’da enine göre 7.8 – 8.0 – 8.5 gibi ölçülere concaveler özelliklerine kaç kat ağaçtan yapıldığına kadar bir çok etken, kaykay sporcusu tahtasını satın alırken karşısına çıkmaktadır. Longboard’ta ise bu iş daha da karışık bir durumda çünkü sadece enine değil boyuna hatta şekillerine kadar değişkenlik gösteren tahtalar üretilmektedir. Eğer Longboard tarzlarına hakim değilsek başlangıçta alacağımız tahta bizim için doğru tercih olmayabilir daha kötüsü tekrar masraf yapmamıza yol açabilir. Longboard satın alırken bilmeniz gereken önemli konu var; Stilleri, Concaveleri, Shape ve Tarzlarıdır.

Yeni Başlayanlar için Longboard Tavsiyelerim Videosu için TIKLA

Longboard Tahtalarının Stilleri


Top Moun

*Truckların Alt taraftan bağlandığı tahta stilidir.
*Wheelbite ( Tekerlek Isırması ) riski yüksek ama bunun için riser pad’ler var.

Drop Through
 

*Truckların iç taraftan geçtiği tahta stilidir.
*Wheelbite riski yok denecek kadar azdır ancak burada Footbite ( ayak ısırması ) riski yüksektir.

Drop Deck

*Top mount ile karıştırabilir ancak Drop deckler içten geçmeli truckları olmamakla birlikte genelde downhill için kullanılır.
* Drop Through decklere göre daha dengeli bir yapıya sahiptir.

Double Drop

*Drop Through bir deck ile Drop deck karışımı bir tahta diyebiliriz.
*Normal drop modellere göre yere daha fazla yakındır.
*Trucklar içten geçmelidir.
*Double drop modelleriyle cruising yaparken altı çizebilecek kadar yakın olan bu tahtalar genelde downhill’de daha hızlı ve stabil gitmek için tercih edilir.

Longboard Shape, Flex ve Concave Ne Demektir ?

1- Kick Tail: Longboardun kuyruk kısmında aynı bir kaykay gibi tekmeleye bileceğimiz bu sayede daha hızlı dönüşler ve eğer yeteneğimiz varsa ollie gibi zıplama hareketleriyle kaldırımlardan geçebileceğimiz özelliktir.

2- Wheel Cut – Outs ( Wheel wells ): Tekerleklerinizin Wheel bite ( tekerlek ısırması ) engellemek için tekerlek ve tahtanın temas ettiği yerdeki oyuklardır.

3 – Concave: Longboard tahtaları dışarıdan zımpara nedeniyle düz bir tahta gibi görülse de aslında içeri doğru iç bükey bir yapıya sahiptir. Bu yapı sayesinde tahtanın kenarları daha yüksek ortası daha alçakta olacaktır. Bu tahtayı ayaklarımızla kavramamızda bize inanılmaz bir katkı sağlar.

4- W Concave: Tahtanın W şeklinde olduğunu düşünün normal concave’e göre tam ortasında tekrar bir yükselme olduğunda bu şekle w concave denir.

5- Flex: Tahtanın esnekliğidir insanların kilolarına göre flexlere ayrılır. Flex 1 en esnek olanıdır, Flex 2 orta ve Flex 3 en az esneme yapısına sahip olan yapıdır. Her markanın flexleri değişkenlik gösterebilir hatta bir çok marka flex özelliği koymadan kendine özgü tek yapıda boardlar üretebilir. Çok kilolu insan Longboard kullanamaz veya bu flexler olmaz gibi durumlar söz konusu değildir. Kullanıcının tercihine kalmıştır.

Longboard Tarzları Nelerdir ?


Longboard Tarzlarına Göre Tahta seçimlerini yaparken tarzlara hakim olmamız aynı zamanda o tarzlara göre sporcuları takip etmemiz gerekir. Çünkü tarzı en iyi anlayacağınız nokta sporcuların videolarını izlemektir.

1- Downhill / Freeride


Loaded Tesseract Modeli
 

Bu tarz için üretilen Longboard’ların zımparaları inanılmaz kalındır ve elinizi bile kesebilir çünkü kalın olması ayağınızı daha iyi tutmaktadır. Bu tutma olayı slide atarken işinize yarayacaktır. Ek olarak gaz pedalları olan tahta modelleri vardır. Slide atarken gaza basıyormuş gibi etki yaratmaktadır. Resimde görmüş olduğunuz tahta Downhill için yapılmış ve anlattığım özelliklere sahiptir. Tahtaları genellikle Kanada akça ağacından üretilmektedir. Tahtaları hafifletmek veya güçlendirmek adına karbon fiber eklemeleri bir çok Downhill longboard tahtasında kullanılmaktadir.

Drop veya Top Mount almak sizin tercihiğinizdir. Drop aldığınızda dengesi top mount’a göre daha fazla olacaktır. Wheel bite riski olmadığı için dönüşlerinizde aynı oranda rahat olacaktır. Downhill tahtaları oldukça ağırdır o yüzden crusing yapmanız normal tahtalara oranla ayaklarınızı daha fazla yoracaktır.

2- Freestyle


Loaded Overland Modeli
 

Freestyle için genelde ön ve arka kısımının (buralara Nose ve Tail diyebiliriz) geniş olduğu tahtalar tercih edilir. Kick mesafesi uzun olduğundan kaynaklı Freestyle hareketleri daha rahat çıkmaktadır. Çoğunlukla akçaağaç’tan üretilen Freestyle tahtaları yerine tercihen Bamboo ağacı’da kullanılabilir. Mesela Loaded bhangra bir dans tahtasıdır. Ancak Freestyle tarzındaki sporcular dans ve Freestyle tarzını birleştirerek tahtayı 2 şekilde de kullanabilmektedir. Çoğunlukla kick mesafesi olan Drop modeller veya tail kısmı oldukça geniş top mount tahtalar tercih edilmektedir. Downhill tahtasıyla Freestyle yapmak gerçekten çok zor olacaktır. Çünkü tahtanız ne kadar hafifse o kadar rahat Freestyle hareketleri yapabilirsiniz.

3- Dance


Loaded Bhangra Dans Tahtası
 

Genellikle bu tarz için uzun tahtalar kullanılmaktadır. Dans hareketlerinin benzerleri pirouette gibi hareketleri daha rahat yapabilmek için genellikle Nose ve Tail kısmı dışında tahtanın ortasında zımpara kullanılmaz. Dans tahtaları ortalama 52inç uzunluğunda olabilir, Akçaağaç veya bamboo ağacından yapılan tahtalar kullanıcı tercihine göre bu inç uzunlukları değişebilir.

4- Slalom, Pumping, Carve


Top mount Pumper ve Gbomb / Longboard’ların sahibi: Turk Longboard İstanbul Üyesi: Murat Natan
 

Sörf sporuyla uğraşan bir çok sporcunun tercihi genellikle pumping tahtaları oluyor. Hatta truckları sörf simülasyonu adıyla satılıyor çünkü öndeki truck daha farklı bir yaylı yapıya sahip oluyor. Boyutları diğer tahtalara göre çok daha kısa olan slalom Longboardlarının uzun modellerini Turk Longboard Topluluğu’muz üyelerinde görüyoruz.

5- Cruiser


Loaded Dervish Modeli

Bütün Longboard tahtalarıyla cruising yapabilirsiniz. Eğer bir Downhill sporcusuysanız ve alternatif başka bir tahta alma durumunuz yoksa Downhill tahtasıyla cruiser yapmanız mümkündür. Ancak hedefiniz sadece gezinti ve A noktasından B noktasına hızlı ve konforlu şekilde gitmekse o zaman Cruiser için üretilmiş geniş tekerlekli ve oldukça hafif tahtalar tercih etmelisiniz. Tekerleklerin contact patchlerinin geniş olması sizin tek adımla daha uzun yol almanızı sağlayacaktır. Drop modelleri suya girdiğinizde tahtanızın altını ıslatmaz, Wheel bite olmaz ve daha rahat carve hareketleri yapacağınız için Drop modelleri tercih etmenizi cruiser’da tavsiye ederim.

Eğer ilk defa Longboard sporuna başlıyorsanız kesinlikle Turk Longboard Topluluğu’nun etkinliklerine katılıp üyelerin Longboard’larını deneyin. Son kararınızı vermeden önce Tarzlara göre sporcuların videolarını izleyin ve en az 2 sporcunun yakın takipçisi olun. Waves on Land!

Teknik Terimler
Wheelbite: Tekerin tahtaya takılarak, tekerleklerin kitlenmesi ve sizi tahtanın üzerinden atması
Footbite: Ayağınızın tekere basarak, tekerleklerin kitlenmesi ve sizi tahtanın üzerinden atması

Yazar: Enfal Altar Ç. @enfalaltarc

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir