Üye Sayısı
26.388
#Bülten

Ersu Şaşma’dan Tarihi Başarı: Avrupa Şampiyonası’nda Bronz Madalya

Milli sporcu Ersu Şaşma, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda sırıkla atlama finalinde bronz madalya kazanarak bu branşta kürsüye çıkan ilk Türk sporcu olmayı başardı.

1922 yılında kurulan Türkiye Atletizm Federasyonu’ndan bu yana, Türk sporcular sırıkla atlamada uluslararası arenada madalya kazanamamıştı. Ancak Ersu Şaşma, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Atletizm Şampiyonası’ndaki bu şanssızlığı sona erdirdi.

Roma’daki şampiyonada elemelerde 5.25 metreyi geçmeden, 5.45 metreyi ikinci denemede ve 5.60 metreyi ise ilk denemede geçerek finale adını yazdıran Ersu Şaşma, final yarışmasında 5.35 metreyi ilk denemede geçmeden geçti.

Sonrasında 5.50, 5.65 ve 5.75 metreleri ilk denemelerde rahatlıkla geçen milli sporcu, 5.82 metre yüksekliğindeki çıtayı ikinci denemede aşmayı başardı. Ersu Şaşma, 5.87 metre yüksekliğinde ise başarılı olamadı ve bu derecesiyle yarışmayı üçüncü sırada tamamladı. Ersu, 5.82 metrelik atlayışıyla Oleg Zernikel ile bronz madalyayı paylaştı.

Bu başarısıyla Ersu Şaşma, Türkiye Atletizm Federasyonu’nun 102 yıllık tarihinde sırıkla atlama branşında kürsüye çıkan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir