Üye Sayısı
26.388
#Bülten

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na Son 30 Gün

Dünyanın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyatlar için geri sayım sürüyor. Paris 2024 Olimpiyat Oyunları, 30 gün sonra başlayacak.

Team Türkiye’den 18 branşta 85 sporcu olimpiyatlara gitmeye hak kazandı. İş Bankası, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin 2022 yılından bu yana resmi destekçiliğini yürüterek sporculara destek olmaya devam ediyor.

26 Temmuz-11 Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına 30 gün kaldı. Fransa’nın 1900 ve 1924’ten sonra üçüncü kez ev sahipliği yapacağı Yaz Olimpiyatları’nın açılış seremonisi, 26 Temmuz’da Türkiye saatiyle 22.00’de Seine Nehri’nde gerçekleştirilecek.

17 Nisan’da Antik Olimpiyat oyunlarının doğduğu yer olan Olimpia’da yakılan Olimpiyat Meşalesi, 8 Mayıs’ta ulaştığı Fransa’daki yolculuğunu sürdürüyor. Olimpiyat halkaları, Paris’in sembolü Eyfel Kulesi’ne yerleştirildi. Geri dönüştürülmüş çelikten imal edilen 95 metre uzunluğunda ve 43 metre yüksekliğindeki 5 halka, tüm görkemiyle ziyaretçileri selamlıyor.

Türk Sporcuların Katılımı

Paris 2024 için kota müsabakaları sürerken, bugüne kadar 85 Türk sporcu olimpiyat kotası almayı başardı. Sporcularımız artistik cimnastik, atıcılık, atletizm, badminton, bisiklet, boks, eskrim, güreş, halter, judo, kürek, masa tenisi, modern pentatlon, okçuluk, taekwondo, voleybol, yüzme ve yelken olmak üzere 18 branşta ülkemizi temsil edecek.

İş Bankası’nın Desteği

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) resmi destekçisi olan Türkiye İş Bankası, sporculara olimpiyatlar sürecinde yol arkadaşlığı yaparak olimpiyat bilincinin artırılmasını, daha fazla gencimizin bu dev organizasyona katılmasını ve çocuklara spor alışkanlığı kazandırılmasını amaçlıyor.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen, Türkiye’nin Paris 2024 Olimpiyat Oyunları yolculuğuna 1 ay gibi kısa bir süre kalmasının yarattığı heyecana vurgu yaparak, sporcularımızın büyük bir disiplin, özveri ve azimle uzun süredir Paris 2024 Olimpiyatları için hazırlandıklarını belirtti. Sporcularımızın Paris’te ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını ifade eden Sözen, bugüne kadar 18 branşta 85 sporcunun kota aldığını ve kota mücadelesi devam eden sporculara başarılar dilediğini söyledi.

Paris 2024’ün Odağı: Çevre, Cinsiyet Eşitliği ve Kapsayıcılık

Paris 2024, olimpiyat tarihinin en ‘yeşil’ oyunları olarak adlandırılıyor. Organizasyon, altyapının yüzde 95’ini mevcut ya da geçici kaynaklardan elde edecek. Düşük karbonlu yapılar, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir yemek hizmetleri kullanılacak.

Olimpiyat Köyü, organizasyonun ardından 12 bin kişilik bir yaşam alanına dönüştürülecek. Sporculara verilecek madalyaların bir bölümünde Eyfel Kulesi’nin yenileme çalışmaları sırasında çıkarılan demirler kullanılacak.

İlk kez sporcu sayılarında cinsiyet eşitliği olacak. 5 bin 250 erkek ve 5 bin 250 kadın sporcu madalya için ter dökecek. Kadınların ilk kez yarıştığı 1900 Paris Olimpiyatları’nda kadınların toplam katılımcılar arasındaki oranı yüzde 2,2 idi.

Yenilikler ve Katılımcıların Heyecanı

Açılış seremonisi ilk kez stadyum dışında yapılacak. Paris 2024’ün açılışı, Seine Nehri boyunca 6 kilometrelik parkurda, 300 bin seyirci tarafından izlenecek. 10 bin 500 sporcu teknelerden seyircileri selamlayacak.

Maraton yarışı ilk kez halkın katılımına açık olarak gerçekleştirilecek. Fransa’da düzenlenen çeşitli yarışlarda derece alan amatör sporcular, olimpik sporcularla aynı parkurda yarışacak.

100 Yıl Sonra Yeniden Paris’te

İş Bankası’nın kurulduğu 1924’te Türkiye, ilk kez Paris’teki olimpiyat oyunlarına katıldı. 100 yıl sonra İş Bankası 100. yılını kutlarken, milli sporcularımız bir kez daha Paris yolculuğuna çıkıyor. Hem İş Bankası hem de Türkiye, olimpiyat yolculuğunda başarılarla dolu bir asrı geride bırakacak.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir