Üye Sayısı
26.388
#Bülten

Kapadokya’da Küresel Isınmaya Karşı Sıra Dışı Bir Adım: A La Mode Cappadocia Oteli

Küresel sera gazı emisyonlarının tahmini yüzde 11’i turizmden kaynaklanıyor ve bunun 2050 yılına kadar iki katına çıkması öngörülüyor. Tatil yapacağınız oteli ve ulaşım imkanlarını iyi incelemezseniz, tatilden sonra, kocaman bir karbon ayak iziyle eve dönersiniz. 

Kapadokya’nın eşsiz güzelliğinin orta yerinde bu yıl açılan sıra dışı bir otel küresel ısınmayı dert edinmiş. A La Mode Cappadocia isimli otelin sitesine girip rezervasyon yaparken, çok ince düşünülmüş kurallar ve bilgiler gözünüze takılıyor. Bu metinleri okurken kendinizi Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ni inceliyormuş gibi hissedebilirsiniz. 

FAIRTRADE OTEL 

Otel yönetimi, küresel ısınmaya neden olacak birçok unsuru daha satın alma aşamasında koyduğu kurallarla bertaraf ediyor. Satın alma politikasında üç unsur var: Yerel olacak, çevreye duyarlı olacak, adil ticarete (Fairtrade) dayalı olacak. 

Otel, mal ve hizmet satın alırken kaliteli ve makul fiyatlı olması kaydıyla yerel tedarikçilere öncelik veriyor. Malı da hizmeti de bölge halkından alıyor. Çalışan personelin çoğunluğu bölge halkı. 

Otel, yerelde bulunmayan ithal ürünler kullanmak zorunda ise Fairtrade (adil ticaret) kapsamındaki tedarikçileri tercih ediyor.  

Yani çocuk işçi çalıştıran, kadınlar başta olmak üzere insanları zorla çalıştıran, düşük ücretle çalıştıran, çevreye zararlı tarım kimyasalları kullanan tedarikçilerden alışveriş yapmıyor. 

TEK KULLANIMLIK ÜRÜN YOK 

Otel, satın alımlarında çevreye duyarlı ürünlere (çevre etiketli ürünlere) öncelik veriyor. Tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımından kaçınıyor. 

Nakliye ve paketleme kaynaklı sera gazı üretimlerini engellemek için tek seferde topluca dökme ürün almayı tercih ediyor. 

SULARI KİRLETMİYORLAR 

Otel, misafirlerin su kullanımı nedeni ile deniz, göl gibi sularda yaşayan canlıların zarar görmediğinin güvencesini veriyor. Yapılan risk analizleriyle gerekli önlemler alınmış. 

Misafirlerin su kullanımı takip edilerek daha tasarruflu nasıl su tüketimi yapılabileceği üzerinde kafa yoruluyor, sürekli hesaplamalar yapılıyor. 

İstemediğiniz sürece odanız temizlenmiyor. Böylece her gün gerekmediği halde değiştirilen çarşafları yıkamak için fazladan su ve deterjan kullanılmıyor. 

PARFÜM, SİNEK KOVUCU, GÜNEŞ KREMİ 

Otelin sitesinde, parfüm, sinek kovucu ve güneş kremiyle ilgili yapılan bilimsel araştırmalara yer veriliyor. İnsana ve çevreye zararlı parfüm, sinek kovucu ve güneş kremlerinin kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Kapadokya’da Küresel Isınmaya Karşı Sıra Dışı Bir Adım: A La Mode Cappadocia Oteli

Nuh Çimento ve ABB, Kaya Kamyonunun Sıfır

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir