Üye Sayısı
26.388
#Kamp

İSTANBUL’DA KAMP

İSTANBUL’DA KAMP YAPMAK

İstanbul’da ikamet edip kampa gitmek demek, kilometrelerce uzaklara veya şehir dışına gitmek anlamına gelmez.

Elbette İstanbul’un çevre şehirlerinde çok keyifli kampa müsait alanlar var.

Bunu inkâr etmemek gerek lakin, İstanbul’dan çıkmadan da keyifli kamplar yapabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirlemem gerek: İçinde kamp imkânı olan bir tesis mi arıyorsun? Yoksa doğanın içinde kamp kurabileceğin ve tesis olmayan kamp alanı mı? Eğer tesis olsun dersen, Google’a “İstanbul’da kamp alanları” yazınca birkaç alternatif çıkıyor. Bunlarla iletişime geçip, sosyal medyada takip edip hatta ziyaret edip kamp deneyimini yaşayabilirsiniz. Yalnız dikkat; bir kamp alanına bakarken ortak kullanım alanlarının disiplini, genel temizlik, kamp kuralları vs. çok net ve konfor alanınızı arttırıcı şekilde yönetiliyor olduğuna emin olun.

Bu arada aslında kamp atmak demek, elektrik, su, ısınma, yeme-içme, duş gibi konforların bir arada olduğu durumlar değildir. Kamp atmak, doğa ile adapte yaşamak, limitli elektrik veya elektriksizlik, ışık vb. detaylardan çok istifade etmeden barınmak, yaşamak, yemek, içmek ve doğayı duymayı kapsayan bir eylemdir.

Bazılarımız için kamp alanı olmazsa olmazdır. Mesela konforlarına düşkün olanlar veya geceleri güvenlikli, vahşi hayvan riski olmadan huzurla uyumak isteyenler. Bazılarımız içinse tesis tam bir işkencedir. Gürültü, çoluk çocuk, ortak alan kullanımları vs. Genelde tesis tercih etmeyen insanlar yükseklerde, orman içlerinde, iletişimi dahi olmayan yaylalarda kamp atan, vahşi hayvanlar, ıssızlık, karanlık ve börtü böceği benimsemiş tamamen doğaya adapte olabilen hatta kimileri bushcraft gibi hayatı idame tekniklerini bilen veya meraklısı olan kimselerdir. Bu sebeple kamp alanlarına uğramak istemezler. Ama şu da var ki, kamp alanları güvenlik, temizlik, düzen, sistem açısından iyi işletiliyorsa tadından yenmez. Ben yüksekleri, yaylaları, ormanları tercih eden biriyim. Bence ikisini de bilmek, ikisine de eşit mesafede kalmak iyidir. İkisi de lazım olur yerine ve zamanına göre.

Peki, İstanbul’da kamp atılacak nereler var derseniz ben Anadolu Yakasında; Ömerli’den başlayıp Ağva’ya kadar giden sahil şeridinde birçok kıyı, darlık barajı, hacıllı şelalesi, Çekmeköy ve Reşadiye Ormanları diyebilirim. Avrupa yakasında ise; Kilyos, Çatalca kıyıları, Yalıköy, Kıyıköy, Çilingoz bölgelerini örneklemek mümkün.

Kamp atmak güzel ve keyifli bir iş elbete. En güzeli de kış kampları bence. Ama son söz olarak tedbir, ekipman, malzeme ve bilgi olmadan kamplarınızı ıstıraba dönüştürmeyin.

Hatta bu konuda Outdoor Türkiye Youtube Kanalında Serhat Akbel ile bir canlı yayın videom var. Doğada acil durumları konuştuk.

İzleyebilirsiniz. Faydası olacaktır.

İyi Kamplar.

İlker Tulunay

İSTANBUL’DA KAMP

Dağcılık Hakkında Her Şey

İSTANBUL’DA KAMP

Şehir Fotoğrafçılığı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir