Üye Sayısı
26.388
#Kaykay

Longboard Hakkında Her Şey

*** 22 NİSAN 2020’DE YAPILAN İLKER TULUNAY VE ENFAL ALTAR ÇALAPVERDİ CANLI YAYIN BLOGUDUR.

Enfal Kimdir? Tanıyalım seni.

Ben Enfal Altar Çalapverdi. 1995 doğumluyum. Radyo Televizyon Sinema mezunuyum. Yurt dışında bir kız arkadaşım vardı. Orada bu sporu çok yapıyorlardı. Kendimi longboard’da geliştirmeye karar verdim. Kaykay bana zor geliyordu.

Kaykayla longboard arasındaki fark nedir?

Skateboard- skatelong olarak söyleyebilirim. İkisi de sörf kültüründen geliyor ama longboard daha büyük. Türkiye Kaykay Fedarasyon’unda eğitim verirken biri anlatmıştı. Bu sporu 1950’li yıllarda Kaliforniyalı sörfçüler dalga bulamadıkları zaman karada sörf yapabilmek için geliştirmişler. Kaykayda en ufak taşta düşüyorsunuz ama longboard’da öyle bir şey yok. Kaykayda teker inanılmaz bir ses çıkarıyor. Longboard’da öyle değil.

Longboard nedir?

Eğer bir sörfcüysen dalga bulamadıysan, altında dalga varmış gibi sörf yapabildiğin bir spor. Longboard’un slagonu karadaki dalga.

Önce dünyadaki sonra Türkiye’deki yeri hakkında bizi aydınlatır mısın?

Longboard Amerika’da çok gelişmiş durumda. Benim bulunduğum takım da Kaliforniya’da. Sörf yapan insanlar daha çok o bölgede yer alıyor. Büyük markalar Amerika’da. Avrupa’da da dehşet bir kitle var. Gündelik hayatta işe giderken longboard kullanan var. O kadar geliştirmişler ki bebek arabasını Longboard’a bağlayanlar var. Türkiye’de de gelişmiş durumda. Turk Longboard dünyadaki 4 büyük topluluktan biri. Dünyada 8 tane şubemiz var. 2011 yılında bu spora başladım. Ben başladığımda belli başlı gruplar vardı ama düzen yoktu. Biz kendimize kavgadan uzak bir topluluk kurduk. O grup tekrar bozuldu. Ben bir grup daha kurarım, en kötü video çekerim dedim. Longboard nasıl kullanılır diye bir video çektim. Sonrasında Melih ağabeyim vardı, onunla beraber Turk Longboard’u kurduk. Kendisi evlendi ve bana bıraktı. Başkan olarak ben devam ediyorum.

Türkiye’de Longboard yaparken sizi en zorlayan ne?

Longboard zorlayacak sizi zorlayacak bir şey yok. Bir sürü alanımız var. Sadece İstanbul değil Van’da, Hakkari’de bile Longboard’çu arkadaşlarım var. Tahta sıkıntısı yaşayanlar var. Pahalı olduğu için herkese gönderemiyoruz. Onun dışında sadece bir alan olması bize yetiyor.

Sen nasıl tanıştın?

Önce bir kaykay aldım sonrasında Longboard daha rahattır dedim. Amerika’lı kız arkadaşıma sordum. O da kayıyordu ve beni yönlendirdi. Türkiye’de çok iyi bir marka vardı, Bustin onu almıştım. Longboard’da herkes kavga ediyordu. Birbirine saygı duymayabilirsin ama birbirine tahammül etmelisin. Bu tür olumsuzlukların olmaması gerekiyor ve Turk Longboard bunların hepsini bir çatı altında topluyor.

Longboard’u herkes yapabilir mi?

Hollanda’daki şubemizde bir arkadaşım var. Adamın sağ bacağının yarısı yok, platin var ama Longboard kayıyor. Biraz kafada bitiyor. Eğer sen düşmekten korkuyorsan bu sporu yapamazsın. Düşmeyi bilmek lazım. Bu iş düşe kalka öğreniliyor. Çok zor hareketler denemedikçe sakatlığı olmayan bir spor. 100 kilonun üzerinde Longboard kayan arkadaşlarım var. Board’ların flex 1, flex 2 gibi ayrımları var. Flex 1’ler daha sert, flex 3’ler daha esnek. Her kiloya göre önerilen bir board var.

Evde kaldığımız bu dönemde kas hafızasını yitirmemek için yapılması gereken nedir?

Bu olaylar başlamadan önce de bizim tavsiye ettiğimiz denge tahtalarının kullanımıydı. Yurt dışında bu daha çok ön planda. Evde aynı keyfi alamazsınız. Belki otoparkınız varsa o zaman yapabilirsiniz.

Nasıl bir kas grubunu çalıştırıyor?

17 kas grubunu çalıştırıyor. Omuz kasından bacak kasına kadar çalıştırıyor.

Başına gelen ilginç bir şey var mı?

Fenerbahçe’deki askeriyenin oradaki yokuştan iniyordum. Son hız indim, o hızda da yuvarlanarak düştüm. Bahçede oturan yaşlı bir amca geldi. Ne kadar hızlı koşuyorsun, cin carpmış sandık dedi. Benimde o sırada gözlerim board’u arıyor. En komik anım buydu.

Burada ekipmanın önemini anlıyoruz.

Her zaman ekipman önemli. Motosiklet kullananlar iyi bilir. 60 bin liralık motor aldım, 500 TL’ye kask aldım. Longboard’da özellikle parmalıkları takmak lazım. Asfalta düşüyorsun bu ciddi bir şey. 80 km yapılabiliyor Longboard’da. Bu hızla düştüğünüz zaman kötü şeyler olabilir. Bir defa 80 km’yi denedim. Ayak freni ile durmaya çalıştım. Ayağımın altından yanık kokusu geliyordu.

Profesyonel ekipmanları nereden bulabilirsiniz?

Spor mağazaları kesinlikle değil. Spor mağazalarında da satılıyor hatta onlara da teşekkür ediyorum. Skate shop dediğimiz yerlerde her türlü ürüne ulaşabilirsiniz.

Bu sporda major bir başarın oldu mu?

2017’de ve 2018’de Türkiye Şampiyonu oldum. Bu böyle devam etmesin diye juri oldum ve çocukları desteklemeye başladım. Avrupa’da çeşitli hareketlerde derecelerim var. Benim hedefim Almanya’ya ve Fransa’daki Longboard yarışmalarında yarışmaktı. Bu dönemde her şey iptal oldu.

Türk Longboard’u nasıl kurdun?

İnsanlar kavga kıyamet şeklindeydi. Bütün çatışanlar bu toplulukta bir ara gelecek, bir web sitesi olacak, insanlar google’da arattığı zaman bu spor her yerden ulaşılabilmeli dedim. İnsanlar bizim sporumuzu spor olarak görmeli. Sitemizden hangi şehirdeyseniz girip bakabiliyorsunuz, nerede, ne etkinlik var diye. Tamamı ile topluluk mantığıyla ilerliyor.

Youtube’a eskisi kadar önem vermiyor musun demişler?

Bizim sporumuz yazındır ve ben yazın keyif alıyorum. Tshirtleyiz, rahatız, kamera ile video çekebiliyoruz. Kışın hem donuyoruz hem zar zor gidiyoruz. Kışın rahat video çekemiyoruz. Bu hafta 2 tane video attım. Çok da ihmal etmedim.

Yeni başlayanlara ne öneriyorsun?

Longboard’da 5 tane tarz var. Bu tarzlara girmeden önce bol bol video izleyeceksin. Free style, dance yazın tarzlarına bir bakın. Size en güzel geleni seçin. O tarza yönelik boardları web sitelerinde bulabilirsin. Paranız yoksa bizim toplukluklara üye olun, festivallere katılın. Bu şekilde bizim boardlarımızla deneyebilirsiniz. 100 liraya ya da 2000 liraya board almayın. Hep orta karar alın. Bilindik markaların dışında başka markalara yönelmeyin. Bütçeniz yoksa ikinci el de alabilirsiniz.

Turk Longboard eğitim veriyor mu?

Evet veriyoruz. Bizim Longboard akademimiz var. Akademinin sitesinden de yazabilirler. Bize kişisel hesaplarımızdan da yazabilir. Her türlü cevap veriyoruz. Sadece İstanbul değil, Türkiye’nin birçok yerinde çok iyi kayan arkadaşlarımız var. 2019 Spor Fest’te Türkiye Şampiyonu Konya’dan çıktı. Her yerdeyiz.

Farklı ekstrem sporları yapıyor musun, yapıyorsan nelerdir?

Wakeboard’a başladım, freeboard’u denedim. Sörf denedim. Tahta üstü yapılan sporları yapıyorum. Bu bir kültür. O spora odaklanıyorsun ve o tarz her şeyi deniyorsun.

Gelecekte Longboard ile düşüncelerin nedir? Sen neresinde olursun?

Ben şu an bıraksam arkamda 60 tane Turk Longboard temsilcisi var. Onlar eminim ki iyi bir yere getirirler. Biz Turk Longboard’u büyük yerlere gelebilmek için kurmadık. Bir anda büyüdük, hayal edemediğimiz şeyler oldu. Anadolu Ajansı gibi yerler haberlerimizi yaptı. Bu spor ilerde inşallah Olimpiyat sporu olur. Türkiye olarak çok iyi temsil ederiz. Federasyon olursa çok mutlu olurum. Bu anlamda bağış toplayabiliriz, devletten destek alabiliriz ve kendi longboard parkımızı yapabiliriz. Olimpiyat sporu olursa Türkiye Kaykay Fedarasyonu’nun alt klasmanı olarak devam ederiz. Hayalim bu.

Geçen sene Outdoor Fest’le Türk Longboard bir araya gelmişti, bu senede olacak mı?

Evet, bu senede Outdoor Fest’in ikincisi düzenlenecek. Orada gösteri yapacağım. Bu sene belki bir workshop yapabilir.

Son bir mesajın var mı?

Barışçıl bir longboard topluluğuyuz ve yaş grubumuz 3 buçuktan – 69 yaşına kadar. Bu herkese ilham olabilir. Sizin şehrinizde Turk Longboard yoksa bize başvuru yapabilirsiniz. Biz ulaşılabilir insanlarız.

İnstagram: Enfalaltarc

Longboard Hakkında Her Şey

Bireysel sporların yalnızlığı..

Longboard Hakkında Her Şey

Yeni Başlayanlar İçin Yamaç Paraşütü

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir