610

Kış mevsiminin en sevilen doğa sporlarından biri olan kayak, şüphesiz deneyimleyen herkesin vazgeçemediği bir aktivitedir. Kayak yaparken, kayak ekipmanlarının eksiksiz olması ve ekipmanları iyi yönetebiliyor olmak ise çok önemli bir konudur.

Kayak pistlerinde her zaman eğitmenler yardım ve eğitim için bulunurlar ve ekipman tanıtımından, ilk adıma kadar yardımcı olurlar. Onlar size detaylı bilgilendirme yapacaklar ama siz yine de gitmeden önce kayak takımınıza kayak ayakkabınızı nasıl sabitleyeceğinizi ve kayak takımınızı ayağınızdan nasıl çıkaracağınızı öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Kayak takımınızı, kayak ayakkabınıza sabitlemek için ilk iş ayakkabınızın altındaki karların temizlendiğine ve altında kalıntı olmadığına emin olun. Sonra ayağınızın burnunu ayakkabının ön kısmına yerleştirin ve ardından topuğunuzu arka kısma doğru sertçe bastırın. Topuğunuzun hemen arkasında bir kilit mandal bulunur. Bu kilit mandalı yukarı doğru kaldırmalı ve kilitlemelisiniz. Mandalı yukarı yukarı doğru kaldırdığınızda çıt sesi çıkardığını duyduysanız her şey yolunda demektir. Tebrikler, kayak takımınızı ayakkabınıza sabitlediniz.

Karda muhteşem anlar yaşadınız ve artık eve gitme vakti geldi. Peki kayak takımınızı ayağınızdan nasıl çıkaracaksınız? Tekniğini öğrendikten sonra çok basit olduğunu göreceksiniz. Topuğunuzun arkasında yukarı kalkık şekilde kilitlenmiş olan mandalı hafifçe arkanıza dönerek batonunuzla aşağı doğru bastırın. Bu hareketle kilit gevşeyecektir. Bu işlemden sonra ayaklarınızı sırasıyla yukarı doğru çekerek kayak takımını çıkarabilirsiniz.

Geri Bildirim