642

Sosyal yaşamın her alanında olduğu gibi doğa sporlarında da uyulması gereken belli başlı kurallar vardır. Bu yazımızda kayak pistlerinin hem güvenlik hem de nezaket açısından önem taşıyan kurallarını yazdık.

İşaretler: Kayak yaparken bilgilendirme levhalarını ve işaretleri dikkate almalısınız.

Hız kontrolü: Kayak pistinde hızınızı, pistin fiziksel koşullarına ve çevrenizdeki trafiğe göre ayarlamalısınız. Hızınızı, çevrenizdeki insanlara ve hava durumuna dikkat ederek artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Saygı: Kayak yaparken bir başkası için tehlike oluşturmadan, insanlarla yarış hırsına kapılmadan davranmanız en önemli kurallardan biridir.

Geçiş: Yukarı çıkarken ya da aşağı inerken öne geçme sağdan ya da soldan yapılabilir. Fakat her zaman önüne geçilen kişinin hareket alanı için yeterli bir alan bırakılmalıdır.

Yol Seçimi: Yukarıya doğru çıkan kayakçının yönünü seçebilme şansı vardır. Bu sebeple aşağıya inen kayakçıların güvenliğini gözetecek bir yol izlemesi gerekir.

Pistte Durma: Pistteki herkes görüş mesafesinin kısıtlı olduğu yerlerde ve çok dar geçişlerin olduğu yerlerde durmaktan kaçınmalıdır.

Pistten Çıkış ve Tırmanma: Eğer bir sebeple durduysanız tekrar kaymaya başlamadan önce, bir kaza yaşanmaması için aşağıdan ya da yukarıdan birinin gelmediğinden emin olduğunuzda hareket etmelisiniz.

Yürüyerek İnme ve Tırmanma: Pisti yürüyerek geçmek zorunda kaldığınız durumlarda tehlikeli bir durum oluşmaması için pistin kenarlarını kullanmalısınız.

Geri Bildirim