601

Kış mevsiminin gelişiyle birlikte hemen tatil planları yaptıran kayak için siz hazır mısınız? Adrenalini yüksek doğa sporlarından biri olan kayak, çok eğlencelidir fakat dikkati de elden bırakmamak gerekir. Peki kayak kıyafeti seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda kayak kıyafetleriyle ilgili merak ettiklerinizi listeledik.

Başlıca kayak kıyafetleri ve aksesuarları: kayak gözlüğü, yüz maskesi, kayak eldiveni, kask, kayak montu, termal çorap ve kayak pantolonudur. Güvenliğiniz ve sağlığınız için ekipmanınızın eksiksiz olması gerekir.

Kayak kıyafetlerinizi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, ürünlerin su geçirmez olmasıdır. Kumaşların su geçirmezlik oranları milimetre türünde ifade edilir ve ortalama 8000 mm su geçirmezlik oranı olan bir kıyafet sizin için yeterlidir. Milimetre değeri ne kadar yüksekse kumaşın su geçirmezlik özelliği o kadar fazladır.

- Kayak gözlüğü sizi güneşten, rüzgârdan, tipiden ve yabancı cisimlerden korur. 3 tip kayak gözlüğü vardır. Biri karlı havalar için, biri sisli havalar için, bir diğeri ise güneşli havalar içindir. Kayak yapacağınız yerin hava durumuna göre gözlük tercih etmelisiniz.

- Kask, hayati önem taşıyan kayak aksesuarlarındandır. Seçtiğiniz kaskın başınıza tam olarak oturması ve hareket etme payının olmaması gerekir.

Kayak eldiveninizi mutlaka su geçirmez olanlardan almalısınız. Ellerinizin sıcaklığını koruması rahat hareket edebilmeniz için çok önemlidir.

- Rüzgârdan koruma, vücudu sıcak tutma ve su geçirmeme özelliklerine sahip kayak pantolonu ve kayak montu önemli kayak ekipmanlarındandır. Uzun yıllar kullanmak için kaliteli markaları tercih etmenizi öneririz.

Çok soğuk bir havada kayak yapacaksanız içinize mutlaka termal içlik giymelisiniz. Terletmeyen ve vücuttaki nemi geçiren özel kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ayaklarınızın üşümemesi için de kayak botlarınızın içine termal çoraplardan giyebilirsiniz.

Geri Bildirim