590

Bir tür denge sporu olan kayak, 5 yaşındaki bir çocuk için ideal kış sporlarından biridir. Çocuğunuz karı seviyorsa büyük ihtimalle kayak sporu da ilgisini çekecektir. En azından denemeye değer! Öncelikle kayak konusunda uzman resmi bir kurumdan çocuğunuza ders aldırmalısınız. Bu, konunun en önemli noktası diyebiliriz.

Çocukların herhangi bir spora yönlendirilmesi onların ruhen ve fiziksel olarak sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlar. Spor yapan çocukların uyuşturucu, sigara gibi kötü alışkanlıklara kolay kolay yönelmedikleri bilinen bir gerçektir.

Kayak sporu, denge kontrolünün gelişmesine katkı sağlar, bacak ve kol kaslarını güçlendirir ve çocuğunuza hızlı hareket yeteneği kazandırır. Kişisel gelişim, özgüven ve sosyal ilişkilere de olumlu katkısı olan kayak ile çocuğunuz fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da kendini geliştirme fırsatı bulur.

Kayağa başlamadan önce çocuğunuzun hareket kabiliyetini kısıtlamayacak, soğuktan koruma özelliği olan, su geçirmez, korumalı tüm kayak ekipmanları almanızı öneririz. Çocuğunuz henüz oyun çağında olduğu için onu sıkmadan, 1 saati geçmeyecek derslerle kayak sporunun tekniğini ve pratiğini zaman içinde öğrenmesini sağlamalısınız. Hatta ders saatinden en az bir saat önce alana gidip çocuğunuzun karlarda gönlünce oynayacağı bir zaman dilimi yaratmanızda fayda var. Kayak eğitiminin her adımında eğitmeninizin direktiflerine uymalı, kaza ve yaralanmalara sebep olabilecek hareketlerden kaçınmalısınız.

Son olarak, sizin de çocuğunuzla birlikte kayak dersi almanızı tavsiye ederiz. Kış mevsimlerinde birlikte kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmeniz için kayağın çok keyifli bir yol olduğunu belirtmeden geçemeyeceğiz.

Geri Bildirim